У Барге не вистачило абітурієнтів

За результатами прийому документів, в Барге на денному відділенні вільними залишилися 48 місць, де студенти могли б безкоштовно отримати вищу освіту.

Інженерів підвів мову

Кампанія по надходженню на бюджетні місця на денне відділення, який завершився 25 липня, стала для Барге однією з найневдаліших за останні роки. Найбільші недобори - на інженерному факультеті. Дефіцит абітурієнтів тут спостерігається за чотирма спеціальностями, а найбільше «недобрала» «Агрономія», де було заплановано 15 бюджетних місць, а документи подали всього чотири людини.

Варто відзначити, що в Барге ще ніколи не було недобору на бюджетні місця на інженерному факультеті (за винятком спеціальностей за скороченим терміном навчання). Аж до минулого року на одне безкоштовне місце претендували як мінімум дві людини, в 2012 році конкурс трохи знизився, але все одно був. І ось під час цьогорічної вступної кампанії на факультеті пропадають 28 місць, де студенти могли б отримати вищу освіту за рахунок бюджету!

РЕКЛАМА

Варто також відзначити, що документи на спеціальності, де спостерігається недобір, подавали абітурієнти з результатом тестування з трьох предметів і атестата - до 110 балів з 400 можливих. Виходить, що на інженерів вчитимуться люди, які знають шкільні предмети в середньому на двійку з плюсом за десятибальною системою.

Як відзначили в приймальній комісії Барген, вступити на інженерний факультет деякі абітурієнти не змогли ... через мовний тестування.

- До нас приходили хлопці, які добре здали фізику і математику, але не набрали необхідних 10 балів з мови. Зрозуміло, що знання мови не є визначальним для майбутніх інженерів, але, на жаль, ці абітурієнти втратили можливість вступати до вузів, - розповіла секретар приймальної комісії Наталія Климко.

Педагоги дивляться на престиж

На другому місці по недобору - факультет педагогіки і психології, де конкурс не буде за трьома спеціальностями, а вільними залишилися 19 бюджетних місць. З них 11 - на спеціальності «Обслуговуючий працю і підприємництво», на яку Барге почав набір вперше.
У минулі роки однією з найпопулярніших спеціальностей на цьому факультеті була «Початкова освіта. Фізична культура". Конкурс тут був найвищий по факультету - 2,3-3 людини на місце. В цьому році спеціальність розділили, прибравши «Фізична культура», залишили лише «Початкова освіта», до якого абітурієнти залишилися байдужими і зайняли 15 з 20 запланованих місць.

РЕКЛАМА

На факультеті німецьких і слов'янських мов залишилося одне вільне місце - на спеціальності «Білоруська мова і література». На жаль, в минулі роки спарені спеціальності, однією з яких був білоруську мову, теж не користувалися у абітурієнтів попитом - у 2012 році Барге недобрав студентів-бюджетників за двома такими спеціальностями.

Наталія Климко зазначила, що причинами недобору майбутніх педагогів як в Барге, так і в інших вузах стала не тільки «демографічна яма», а й падіння престижу професії.

- Все вказує на те, що на педагогів навіть безкоштовно не хочуть вчитися. Немає у хлопців мотивації, немає гідного рівня оплати цієї праці, - вважає секретар приймальної комісії. - Хто на сьогоднішній день хоче працювати в дитячому садку? Тільки патріоти! Які, як і ми, професорсько-викладацький склад університету, дивляться, в першу чергу, на покликання, а не на зарплату.

Гряде ще більший недобір

Втім, остаточні підсумки вступної кампанії підбивати ще рано: до 4 серпня вищі навчальні заклади приймають документи на платне навчання. До дефіциту студентів-платників готові всі вузи: є і на бюджет абітурієнти йдуть неохоче, то на платне - тим більше.

За даними приймальної комісії Барген, на 12.00 30 липня документи на платне навчання на денній формі подав тільки один чоловік! А ось на заочну форму навчання документи несуть охочіше - більше 80 платників вже відзначилися в приймальні комісії. Хоча і ця цифра досить скромна з урахуванням того, що заочників-платників Барге планує прийняти понад 680-ти.

До речі, в минулому році Барановичский університет не дорахувався близько 60% студентів-платників. Причинами такого масштабного недобору експерти тоді називали високу вартість навчання в Барге для першокурсників, демографічний спад і введення мінімального прохідного балу на ЦТ.

Кирило, абітурієнт, одним з останніх подавав документи на спеціальність «Технологія машинобудування»

Кирило, абітурієнт

- Я в останній момент визначився зі спеціальністю, хоча, звичайно, спочатку хотів йти на «Інформаційні системи». Я добре розбираюся в комп'ютерах, планував, що буду працювати в фірмі який-небудь. Але, швидше за все, через п'ять років на завод доведеться йти. Чекати ще рік, щоб підготуватися і вступити на програміста, я не можу, - боюся, що заберуть до армії.

У мене 167 балів. З фізики я набрав 17 балів, з математики -36. Зрозуміло, що це низький результат, але школу я закінчив кілька років тому. Поки отримував середню спеціальну освіту, багато з шкільної програми забув. Але під час навчання надолужу, в цьому я не сумніваюся.

РЕКЛАМА

Віра, абітурієнтка, однією з останніх подавала документи на спеціальність «Економіка і організація виробництва»

Віра, абітурієнтка

- Я подавала документи в останній день, оскільки у мене не вийшло вступити до іншого ВНЗ, а Барановичский університет я розглядала, як запасний варіант. Спочатку я хотіла вступити в БНТУ, але не пройшла за балами. У Барге поки що проходжу, сподіваюся, що після мене вже ніхто не подасть з документи з більш високим балом.

На «економіку і організацію» я вирішила вступати спонтанно: до останнього моменту не могла вирішити, ким хочу стати. Взагалі, у мене була мета - отримати вищу освіту, будь-яке. Якщо не пройду до вузу, піду в коледж, а в наступному році знову буду пробувати вступити до університету.

Автор: Юля Харкевич

Хто на сьогоднішній день хоче працювати в дитячому садку?