«Літні балетні сезони» в 16-й раз відкриваються в Москві

Юлія Дмітрюкова , 02.07.2016 о 14:09

Протягом двох літніх місяців, з 28 червня по 28 серпня, на сцені Російського академічного молодіжного театру пройдуть 16-е «Літні балетні сезони». Проект, задуманий спочатку як частина культурного дозвілля іноземних туристів, виявився затребуваним не тільки в середовищі гостей столиці, а й у російських любителів балету. Причому його популярність з кожним роком зростає: у 2015 році «Сезони» відвідав півмільйонний глядач. Чим привабливий проект, і в чому його життєздатність?

По-перше, «Літні балетні сезони» кардинально відрізняються від інших проектів по репертуарній політиці. Якщо одним з правил більшості театральних фестивалів є щорічне оновлення репертуару, то афіша «Сезонів» щороку містить обов'язковий набір балетної класики: це «Лебедине озеро», «Спляча красуня» і «Лускунчик» Чайковського, «Жизель» Адана, «Дон Кіхот» Мінкуса, «Ромео і Джульєтта» і «Попелюшка» Прокофьева. Справа тут не тільки в бажанні привернути широкого глядача, а й в реально існуючому культурному запиті. «Піймати» протягом року в афіші репертуарного театру саме класичну постановку, та ще й в зручний день, з наявністю квитків на хороші місця за доступною ціною стає все більш проблематичним (якщо, звичайно, не планувати своє дозвілля на 3-4 місяці вперед) . А на «Літніх балетних сезонах» вистави йдуть щодня і по кілька разів протягом двох місяців.

Організатори «Літніх балетних сезонів» - агентство «КонсАрта» і його керівник Алла Немодрук - знаходяться в постійному пошуку нових колективів, що працюють саме в руслі балетної класики, заснованої на редакціях великих вітчизняних хореографів: Маріуса Петіпа, Василя Вайнона, Леоніда Лавровського. У різні роки в «Сезонах» брали участь Театр балету класичної хореографії під керівництвом Е. Меликова, Російський національний балетний театр під керівництвом В. Моїсеєва і Е. Амосова, Театр «Смирнов Балет» під керівництвом Л. Нерубащенко, «Київ Модерн-балет» під керівництвом Раду Поклітару, Міланський балет під керівництвом К. Песта. Щорічно з 2014 року в «Сезонах» беруть участь молоді солісти паризької «Опера Гарньє» (сучасна назва Grand Opéra). На цей раз в Москву приїдуть молоді, але вже відомі солісти Паризької опери Елоіз Бурдон і Кер Жеремі-Лу. Французька пара виступить на сцені РАМТа в двох спектаклях - «Дон Кіхот» (19 липня) і «Лускунчик» (21 липня), виконавши в них провідні партії.

Поряд з постійним «сезонним» репертуаром, щороку афіша доповнюється новими назвами. Наприклад, в минулому році Марійський театр опери та балету привіз до Москви сучасну постановку - «Майстра і Маргариту» Е. Лазарева, а в нинішньому році ця ж трупа вперше покаже в столиці власні версії двох класичних балетів: це «Корсар» Адана і «Есмеральда »Пуні в редакції художнього керівника театру, заслуженого артиста Росії Костянтина Іванова. І якщо масовому глядачеві фестиваль надає можливість відкрити для себе мистецтво балету (і для кого-то, дійсно, це буде першим знайомством), то знавці балетного мистецтва отримають можливість порівняти різні хореографічні версії: більшість балетів буде показано кількома театральними колективами, в різних версіях, але з обов'язковою опорою на класику. Так, в «Лебединому озері», «Спляча красуня» і «Есмеральди» у версіях Марійського театру введені додаткові чоловічі партії, а «Ромео і Джульєтта» і «Попелюшка» поставлені повністю в авторській хореографії Костянтина Іванова.

Однією з важливих складових повноцінного балетного спектаклю є наявність живого оркестрового супроводу. У 2002 році був створений Оркестр «Літніх балетних сезонів», який не тільки працює на проекті протягом літніх місяців, але і бере участь в гастролях російських балетних колективів в США, Китаї, Франції, Німеччині.

Вистави «Літніх балетних сезонів» традиційно проходять на сцені Російського академічного молодіжного театру (РАМТ). Він розташований в самому центрі Москви - на Театральній площі, поруч з Великим і Малим театрами, в чудовому історичній будівлі. Ця сцена пам'ятає не тільки драматичні спектаклі, а й постановки приватної Опери Зіміна (в 1907 році тут йшли вистави за участю Федора Івановича Шаляпіна) і інших знаменитих театральних колективів. Вона також прекрасно підходить для показу балетних вистав у супроводі оркестру.

За традицією, що склалася, «Сезони» відкриває і закриває балет Чайковського «Лебедине озеро» - свого роду символ класичної хореографії і, безумовно, найвідоміший в світі російський балет.

Подробиці і квитки - на сайті ballet-letom.ru .

вам може бути цікаво

Чим привабливий проект, і в чому його життєздатність?